Blog Detay

Ana Sayfa Blog Detay
Hakkınızdaki Yorumlar Neyi Değiştirir

Hakkınızdaki Yorumlar Neyi Değiştirir?

Bir doktor veya uzman ararken, emin ellerde olacağınızı bilmek istersiniz. Görüştüğünüz kişinin sizin özel durumunuz için doğru deneyim ve uzmanlığa sahip olduğunu bilmek istersiniz. Ve hepsinden önemlisi, tekrar yola koyulmanıza yardımcı olabileceklerini bilmek istersiniz.
 
Ama kimin en iyi olduğunu nasıl bileceksiniz? Akrabalarınızın tavsiyeleri yardımcı olsa da her zaman yeterli değildir. İşte bu yüzden araştırma verileri bizi çok heyecanlandırıyor: Hasta ve müşterilerin %84'ü, doktor veya uzman seçiminde ilk adım olarak diğer hasta ve müşteriler tarafından yapılan çevrimiçi yorumlardan faydalanıyor. Başka bir deyişle, her 10 kişiden 8'i hekim veya uzman seçimini internette o hekim veya uzman hakkında yapılan online yorumları inceleyerek yapıyor!
 
Şimdi her zamankinden daha fazla, kararınızı yönlendirmenize yardımcı olabilecek birçok kaynak mevcuttur. Bu verileri araştırma sürecinizin bir parçası olarak kullanarak, seçiminizin daha önce sizin yerinizde olan gerçek kişilerden gelen güvenilir bilgilere dayandığını bilerek kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Hastalar bu araştırmayı nasıl ve neden yapıyor?

Hepimizin bildiği gibi, internet ve çevrimiçi kaynaklar tüm seçimlerimizi etkiliyor. Örneğin şehir dışından gelen misafirlerimiz var ve onları şehrimizdeki bir restorana götürmek istiyoruz. Daha önce denediklerimiz ve çevremizdeki insanlardan duyduğumuz tavsiyelerin yanı sıra, birçoğumuz bu seçimi yapmak için çevrimiçi yorumları kullanıyoruz. Gideceğimiz restoranda servis nasıl? Diğer insanlar yemeklerin lezzeti hakkında ne düşünüyor? Konum ve hijyen açısından tatmin edici mi? Tüm bu soruların cevapları bu restoranı denemiş diğer insanların yorumlarında gizli.
Sağlık hizmeti seçimlerinin bir gün gidilecek restoran seçiminden çok daha ciddi ve hassas olduğu düşünüldüğünde, hekim ya da uzman seçiminde diğer insanların görüşleri çok daha önemlidir. Öte yandan hasta/müşteri alışkanlıklarına baktığımızda her 3 kişiden 2'sinin hastalık belirtilerini ve tedavi yöntemlerini internetten araştırdığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki sadece belirli bir hekim ya da uzman arayan hasta/müşteriler değil, herhangi bir sağlık sorunu olan ve bunu internetten araştıran hasta ve müşteriler de

Hangi yorum sayfalarını hasta ve danışanlar etkileyici buluyor?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sağlık hizmetleri, hasta ve müşterilerin hizmeti almadan önce deneme şansına sahip olmamaları nedeniyle birçok kişinin çekincelerinin olduğu bir alandır. Bu nedenle birçok hasta ve danışan hekim ya da uzman seçimi konusunda ince eleyip sık dokuyor. Yorumlar ve puanlamalar bu detaylı incelemenin en önemli yapı taşlarından biri. Peki hasta ve danışanların etkileyici ve güven verici buldukları yorum sayfalarının içerikleri nelerdir?
 
Hasta ve danışan davranışlarını incelediğimizde, birçok hasta ve danışanın az sayıda ama tamamı 5 yıldızlı olan profiller yerine, birkaçı olumsuz olmak üzere çok sayıda yorum içeren profilleri tercih ettiğini görebiliyoruz. Bunun nedeni, daha fazla kişinin tercih ettiği ve deneyimleri hakkında yorum yapmaya değer bulduğu profillerin diğer hastalar ve müşteriler için daha etkileyici olmasıdır. Öte yandan, sadece olumlu yorum ve değerlendirmelerin yer aldığı profiller bazı hasta/müşteriler için kafa karıştırıcı olabilirken, çok sayıda olumlu görüş ve birkaç olumsuz yorum/değerlendirme içeren profiller bu şekilde düşünen hasta/müşteriler tarafından daha güvenilir olarak görülebilir.

Hemen şimdi hizmetlerimiz hakkında iletişime geçebilirsiniz.