Blog Detay

Ana Sayfa Blog Detay
Doktorların ve Uzmanların Bilmesi Gereken 3 Hasta/Müşteri Alışkanlığı
Tüm hizmet sektörlerinde olduğu gibi sağlık sektörünün de temel amaçları şunlardır: Hizmetimizi alanlara mükemmel bir deneyim sunuyoruz. İlk adım, diğer kişinin arzularını, eğilimlerini ve alışkanlıklarını dikkatlice gözlemlemek ve buna göre hareket etmektir. Hasta/danışan beklentileri tam olarak karşılandığında doktor-hasta ve uzman-danışan arasında güçlü bir güven ilişkisi kurulur. Kurduğumuz güvene dayalı ilişkiler sayesinde hastalar ve danışanlar tedaviye/konsültasyonlara daha hızlı yanıt verebilir. Deneyiminden sonra deneyimini diğer hastalara/müşterilere aktaracaktır. Böylece sonsuz bir hasta/danışan deneyimleri döngüsü başlar. Peki hastaların ve hastaların zaman içinde geliştirdikleri üç temel alışkanlık nedir? Bu alışkanlıklar göz önüne alındığında, hekimler ve profesyoneller ne gibi önlemler almalıdır? Ayrıntılı yanıtlar için blogu takip edin!
 

1. Hastalar/müşteriler, sağlık sorunlarına çözüm bulmak için aktif olarak çevrimiçi arama yapıyor

 
Dijitalleşmenin etkisi tüm sektörlerde görülebildiği için sağlık sektöründe de yaygın. Daha önce pasif bilgi alıcısı olan hastalar ve danışanlar, dijitalleşmenin bir sonucu olarak aktif bilgi tüketicileri haline geliyor. Günümüzde bir hasta veya danışan bir sağlık sorunu yaşadığında ilk aradıkları şey internettir. Araştırmalar, her üç kişiden ikisinin, çektikleri bir sağlık sorunuyla ilgili semptomlar ve tedaviler için internette arama yaptığını gösteriyor. Bu, sağlık okuryazarlığının artmasına yol açar. İnternetin sağlık bilgisi araştırmalarında sıklıkla kullanılması birçok değişikliği de beraberinde getirmiştir. Peki doktorlar ve profesyoneller bu değişimden nasıl faydalanmalı? İlk adım olarak, hastalarınızın/müşterilerinizin karşısına kolayca çıkabilmeniz için çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanız gerekir. Hem adınız hem de bulunduğunuz şehir veya uzmanlık alanınız gibi anahtar kelimeler.
 

2. Doktorlara/uzmanlara yapılan olumlu/olumsuz yorumlar hasta/müşteri kararında etkilidir.

 
İncelemeler, doktor/profesyonel seçiminde önemli bir rol oynar. Kendileriyle benzer sağlık sorunları olan hasta/danışanların doktor/uzman yorumlarını okuması en yaygın hasta/danışan davranışlarından biridir. Araştırmalar, hastaların ve müşterilerin %82'sinin çevrimiçi yorumların doğrudan doktor veya uzman seçmelerine yardımcı olduğunu söylediğini gösteriyor. Anket sonuçları, 4 hastadan/müşteriden 1'inin çok olumlu bir görüşe sahip olduğunu göstermektedir. Bu durumu yönetmek sizin elinizde. Hastalar/müşteriler ayrıca tedavinizden sonra size teşekkür ettikleri veya olumlu sözler söyledikleri anda internette sizin hakkınızda yorum yapabilirler. Aldığınız olumlu yorumların sayısı kadar önemlidir. Yorumların içeriği de çok önemlidir. Bir hastanın/danışanın araştırdığı sağlık sorunları ile aldığı yorumların içeriği arasındaki örtüşme, doktor/profesyonel seçiminde önemli bir rol oynar. Örneğin; bir beyin cerrahı arayan bir hasta, olumlu yorumları incelerken sağlık sorunuyla ilgili belirli yorumları görmezse sağlık sorununa özgü olumlu yorumları görecektir. Aramaya şu tarihe kadar devam edin: Aynı şekilde, bir vegan müşteri, ankete katılan ve daha önce vegan müşterilerle çalışmış bir diyetisyen hakkında olumlu yorumlar gördüğünde, ilk tercihi o diyetisyen oluyor. Yorum sayısının veya olumlu ya da olumsuz olmasının yanı sıra, yorumların içeriğinin sağlık araştırmalarıyla ne kadar ilgili olduğu da çok önemlidir. Bu nedenle, tedavi ettiğiniz her hasta/danışan için kendi özel durumlarıyla ilgili yorum/tavsiye içeriklerini zenginleştirmeniz son derece değerlidir.
Olumsuz görüşlerin nedenlerine bakıldığında ise %26,9'u “Tedaviden/danışmandan memnun kalmadım” dedi. Bulunan Hastaların/danışanların doktorlar ve profesyoneller hakkında olumsuz beyanları nedeniyle tedavi/danışmanlık süreci önemli rol oynamaktadır. Bir hastanın veya müşterinin sağlık durumunun aldığı tıbbi hizmet sonucunda düzelmemesi veya beklenenden daha az iyileşmesi, hasta veya müşteri tarafından olumsuz yorumlara neden olur. Bu gibi durumlarda, doktorlar ve profesyoneller sağduyu kullanmalı ve uygun bir dille yanıt vermelidir. Olumsuz yorumların diğer sebepleri araştırıldığında 'iletişim geliştirilebilirdi' ve 'randevu sırasında daha fazla empati kurulabilirdi' ortaya çıkıyor. İletişim, olumlu görüşler için olduğu kadar olumsuz görüşler için de önemli bir etkendir.
Araştırmalara göre; doktor/profesyonel seçiminde hasta ve danışanların yanı sıra olumlu yorumlar da bulunmaktadır. Olumsuz yorumları ve olumsuz yorumlar karşısında doktorun/uzmanın tavrını gözlemleyin ve karar verin. Burada önemli olan nokta gelen olumlu/olumsuz yorumlara karşı tavrınızdır. Sağduyu ve empati hasta/danışanlarla iletişimin temelini oluşturmalıdır. Bu, aranızda güçlü bir saygı ve güven bağı oluşturur. Açıklayıcı içeriklerinizi zenginleştirmek ve uzmanlık alanına göre sunmak size kalmış. Her randevudan sonra Dok-tor.com, hastanın/danışanın deneyimleri hakkında yorum bırakması için bir bağlantı içeren bir SMS gönderecektir. İdari çabayı azaltırken, yorum sayısını da artırır. Bu sayede kendinizi sağlık arayanlara güçlü bir çevrimiçi imajla tanıtabilirsiniz.
 

3. Hastalar/Müşteriler, Sağlık Profesyonelleri Tarafından Paylaşılan İçeriği Değerlendiriyor

 
Hastalar ve danışanlar birden fazla sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Önleyici tedbirler almak ve sağlıklı kalmak için sağlık araştırmaları da yapıyoruz. Bu noktada düzenli olarak içerik paylaşabilmek çok önemli. Uzmanlığınızla ilgili konularda düzenli, sık ve anlaşılır içerikler paylaşarak zamanla alanınızda güvenilir bir ekol olursunuz. Sağlık paylaşımlarınız sayesinde bir hasta/müşteri uzmanlığınızla ilgili bir sorun yaşadığında akla gelen ilk doktor/profesyonel sizsiniz. İlk andan itibaren sağlam bir güven ilişkisi kuruyoruz. Bu sayede hastalar ve müşteriler için karar verme sürecini hızlandırır. Bununla birlikte Dok-tor.com veya web sitenize yüklediğiniz yazı, video gibi içeriklerde kullandığınız anahtar kelimeler Google gibi arama motorlarının indeksine eklenir. Bu, çevrimiçi görünürlüğünüzü artıracaktır. Hasta ve müşteri eğilimlerini tanıyın. Doğru işlemleri yapmanıza ve hastalarınıza/müşterilerinize mükemmel bir deneyim sunmanıza yardımcı olabilir. Her hastanın/müşterinin çevrimiçi imajınızı şekillendirmede olumlu veya olumsuz bir etkisi olduğunu unutmayın. Olumsuz etkiyi en aza indirmek ve olumlu etkiyi artırmak sizin elinizde.
Hemen şimdi hizmetlerimiz hakkında iletişime geçebilirsiniz.