Blog Detay

Ana Sayfa Blog Detay
Doktor Web Tasarım

Doktor Web Tasarım, hayal gücünü zorlayarak tasarım yapanların düşüncelerini yansıtan bir çizimdir. Web siteleri ise bu çizimleri belirli bir yazılım dilinde kodlayarak herkesin görebileceği şekilde yayınlamaktadır. 
Peki iyi bir web sitesi tasarımını oluşturan unsurlar nelerdir, nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruları ayrıntılı olarak ele alalım.


Doktor Web Sitesi Tasarım Unsurları Nelerdir?


Bir Doktor Web Tasarım Sitesi oluşturulurken tasarım aşamasında çeşitli hususlara dikkat edilir ve ana temalar belirlenir ve sıralanır. Bu ana temaların neler olduğunu ve kaliteli web sitesi tasarımı için neler gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Sistematik çalışma: Doktor web sitenizdeki metin ve grafik çalışması arasında bir sistem ve tutarlılık olmalıdır. Kullanıcıları aradıkları bilgiye en kısa sürede ulaştırmak temel amaçtır. Bu, grafik çalışma ile tasarım içindeki metin arasında belirli bir kararlılık ve bütünlük gerektirir.
Renk Seçenekleri: Doktor web sitenizdeki Renk çıktısı, oluşturduğunuz web sitesinin sektörüne göre değişiklik gösterecektir. Hatta web sitesini oluşturan doktorun tercihlerine uygun renkleri bile seçebilirsiniz. Bu aşamada gölgeye tartışılarak karar verilmelidir.
Grafikler: Doktor web siteleri oluşturmak için kullanılan yaygın grafikler logolar, fotoğraflar ve simgelerdir. Bunları kullanırken aşırıya kaçmayın ve sayfanın açılma hızını etkileyen görseller kullanmayın. Aynı zamanda web sitesi içeriğinde kullanılan fotoğraf ve ikonlar, web sitesi tasarımı ile uyumlu olmalı ve dikkat çekecek şekilde mantıklı ve uygun yerlerde kullanılmalıdır.
Yazı Tipi Seçimi: Yazı tiplerinin de dilleri olduğunu biliyor muydunuz Yazı tipleri, web sitenizin tasarımının kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Sitenizin amacına uygun yazı tiplerini seçmezseniz, oluşturduğunuz site kötü görünebilir ve karmaşık bir tasarıma sahip olabilir. Bu nedenle bazı sektörlerde yazı tipinin dili dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda font seçimi yapılırken web tarayıcılarının güvenli font olarak adlandırdığı sorunlara yol açmayacak Türkçe dostu seçimler yapılmasına özen gösterilmelidir.
İçerik: Web sitenizin en önemli yönü. Kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirebilmesi için kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Kaliteli içerik sayesinde kullanıcılarınız mesajınızı daha net ve kolay bir şekilde anlayabilecek. Web sitenizde kullandığınız içeriğin çok uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Cümleler kısa ve anlamlı kelimeler olmalıdır. İçerik anahtar kelimeleri makalelerde göze çarpmayacak şekilde yer almalı ve kullanıcıları bunaltmamalıdır. Arama motorlarının önemi göz önüne alındığında, içeriğinizin arama motoru dostu özelliklere sahip olması gerekir.


Kullanıcı Dostu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?


Bir doktor web sitesi oluştururken, baştan son kullanıcı düşünülerek geliştirilmelidir. Bizim zevkimize değil tüm kullanıcılara hitap edecek şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca sitede kullanılan görsellerin ve içeriğin site için çok önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, mükemmel bir web sitesi tasarımına doğru ilk adımı attınız. Peki, kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmada etkili olan unsurlar nelerdir? Bunları tek tek listelemek,

Tasarım: Bir web sitesi tasarlarken menü yerleşimi, ana sayfa tasarımı, diğer sayfalardaki içerik, sayfalar arası geçiş kolaylığı, arama ve kullanıcı erişim yöntemlerini göz önünde bulundurarak kullanıcı dostu bir tasarım oluşturmak gerekir. İstediğiniz bilgiye hızlıca ulaşın.
Multimedya Araçları: Web sitenizde kullandığınız resimler, videolar ve slayt tarzı içerikler kullanıcılarınız için her zaman etkilidir. Böylece iletmek istediğiniz mesajı daha kolay iletebilirsiniz. Aynı zamanda bu araçlar, kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar.
Uyumluluğu Sağlayın: Web sitenizin mobil uyumlu olması hem Google SEO hem de son kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. Mobil yanıt verme, sitenizi ziyaret eden kişilerin ihtiyaç duydukları bilgilere erişmesini kolaylaştırır. Bu, web sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırabilir ve web sitenizdeki sayfa görüntüleme sayısını artırabilir.
Katılımı Sağlamak: Web sitenizi tasarlarken kullanıcı yorumlarına ve düşüncelerine cevap veren alt sayfalar oluşturmalı ve bunları tasarımınız içinde erişilebilir konumlara yerleştirmelisiniz. Kullanıcı yorumları siteye aktif katılımı artırır. Benzer şekilde, e-posta formlarını düzenleyebilir ve elektronik bülten panosu sayfalarına abone olabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı ile etkileşimi artırmış oluyoruz.

Hemen şimdi hizmetlerimiz hakkında iletişime geçebilirsiniz.