Blog Detay

Ana Sayfa Blog Detay
Bir Hekim Uzman İnternette Yer Almalı Mı?

İnternet özellikle son yıllarda hastalar için önemli bir araç. Alınacak hizmet ne olursa olsun kişilerin internet üzerinden araştırma yapma eğilimi değişmiyor. Sağlık konusunda araştırma yapan hasta/danışanlarda bu durum hizmeti almadan önce detaylı bir araştırma süreci olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum, hizmet almayı düşünen kişiler için hekimlerin/uzmanların online görünür olması gerekliliğini ortaya koyuyor.
Online görünürlük, bir kişi ya da kuruluşun internette var olması ve arama sayfalarında üst sıralarda listelenmesi ile ilgili bir kavramdır. Online görünürlük açısından güçlü olan bir web sitesi daha fazla ziyaretçiye sahip olur.
Online görünürlüğü kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Bir web sitesi, platform ya da sosyal medya aracılığıyla internette varlık göstermek, Türkiye'de Google ve diğer arama motorlarında her gün görüntülenen milyonlarca arama sonucunda bulunmak ve erişilebilir olmak, faaliyet ve uzmanlık alanıyla ilgili anahtar kelimelerin arama sonuçlarında yer almak, arama motorlarında nitelikli arama yapanlara ulaşmak, soru ve yorum gibi etkileşimlerle internet kullanıcılarıyla iletişim halinde olmak.


Online Görünürlük Doktorlar İçin Neden Önemlidir?

İnternet kullanımının giderek yaygınlaştığı günümüzde, ülkemizde dijitalleşme sürecinin ne kadar hızlı geliştiğini not etmek önemlidir. Dijitalleşme süreci sağlık sektöründe de giderek yaygınlaşıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen MHRS sistemi ve sağlık içerikli sitelerin kullanımının artmasıyla birlikte kullanıcıların sağlık arama davranışlarında da değişiklikler meydana gelmiştir.
Bu sonuçlardan da görüleceği üzere internet kullanıcılarının %69'u online sağlık araştırması yapmakta ve hekim/uzman aramaktadır. Ayrıca online görünürlük, hastaların size her an ulaşabilmesi olarak algılanıyor. Ancak online görünürlüğünüzün sınırlarını siz belirlersiniz ve bu tamamen sizin kontrolünüzdedir. Yukarıda bahsettiğimiz istatistikler kapsamında, online mecralarda sizi arayan hastaların karşısına nasıl çıktığınız tamamen sizin tanımladığınız bir çerçevede olmalıdır. Bu konu tanımlı bir çerçevede yapıldığında bazı hekimler/uzmanlar tarafından sorunlu olarak görülmemelidir çünkü o sınırlar içerisinde yapıldığında herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.


Türkiye’de Sağlık Hakkında Online Arama Alışkanlıkları

Türkiye'de sağlık alanında arama yapan kullanıcılar genellikle anahtar kelimeler üzerinden arama yapmaktadır. Arama türleri arasında genel sağlık bilgisi aramaları, uzmanlık alanı aramaları, operasyon ve tedavi yöntemi aramaları, hekim/uzman ve kurum adı aramaları vb. yer almaktadır.
Örneğin; "İzmir Kulak Burun Boğaz Doktoru" "Ankara Rinoplasti Doktoru"
Yukarıda bahsedilen arama davranışları, sağlık araması yapan kullanıcıların çoğunun bu aramaları anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirdiğini göstermektedir. Bu sağlık aramalarının sonuçlarında yer almak online görünürlük olarak tanımlanmaktadır.
Google arama motorunda görünür olmak için web sitenizin Google tarafından indekslenmesi önemlidir. Google tarafından kullanılan algoritma kullanıcı davranışlarına dayanmaktadır, bu da web sitenizin trafik açısından üst sıralarda yer alması durumunda Google arama motoru sayfalarında da üst sıralarda yer alacağı anlamına gelmektedir.

 

Hemen şimdi hizmetlerimiz hakkında iletişime geçebilirsiniz.